- Vi har inviteret jer her i dag for at forklare, hvordan vi arbejder med at bevare Solgården og Kastanjehuset. Planen er, at de to huse fortsat skal være selvejende dagtilbud, og det er også derfor, at vi har sat gang i arbejdet med en ny lokalplan. For Frelsens Hær har en anden plan. De vil gerne udstykke til boliger.
Sådan indledte borgmester Anders Wolf Andresen torsdag aften et møde med forældrene til børnene, der går i eller står på venteliste til Solgården/Kastanjehuset.
Derefter forklarede han, at Hvidovre Kommune har indledt drøftelser med paraplyorganisationen for selvejende institutioner FOBU, som i forvejen er administrator for Solgården/Kastanjehuset. De har vist interesse for at overtage driften af de to dagtilbud, og de skal nu være med i forhandlingerne med Frelsens Hær.
Borgmesteren lagde til forældremødet ikke skjul på, at han håber på en løsning, hvor Hvidovre Kommune køber de bygninger og det areal, hvor Solgården og Kastanjehuset ligger, og at det så vil være FOBU, som kommer til at drive de to dagtilbud videre og stå for den fremtidige løbende vedligeholdelse. Han understregede også, at der er bred politisk opbakning til at finde en løsning.
- Jeg tror, vi kommer videre med gode forhandlinger nu med FOBU ved vores side, og hvis det ender med, at Frelsens Hær gerne vil sælge bygningerne til enten Hvidovre Kommune eller FOBU, så skal en kommende renovering aftales mellem FOBU, Hvidovre Kommune og forældrebestyrelsen. Både i forhold til hvor meget, hvordan og over hvor mange år, sagde borgmesteren. – Som kommune vil vi have svært ved at lægge et stort millionbeløb på én gang, så det vil være nødvendigt at fordele udgifter til renovering over flere år.
Til mødet blev borgmesteren flankeret af formand for Børne- og Uddannelsesudvalget Sara Benzon og en række fagfolk fra kommunen. De gav sig god tid til at svare grundigt på forældrenes mange spørgsmål om både bygninger, økonomi, lokalplan, jura, ventelister og dagtilbud generelt.
- Jeg håber, I går herfra nu med en oplevelse af, at vi vil det samme. Vi er på sporet, og går pragmatisk ind i forhandlingerne for at få det ordnet nu, sluttede Anders Wolf Andresen.
Næste forhandlingsmøde med en repræsentant for Frelsens Hær, Hvidovre Kommune og FOBU finder sted inden udgangen af marts. Sideløbende med forhandlingerne vil borgmesteren holde faste møder med forældrebestyrelsen, så de kan følge med i forløbet.