Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside. Hvis du ikke siger "nej tak til cookies", antager vi, at du accepterer vores cookie politik. "Se vores cookiepolitik.".

Accepter cookies

 

Borgermøde med spørgelyst og opfordring

Lille Friheden var torsdag den 16. januar rammen om et borgermøde om Planstrategi 2019. I perioden frem til den 1. marts kan du sende dit høringssvar til os.
17. januar 2020
Hvad skal der ske med vores by? Det var omdrejningspunktet for et borgermøde om Planstrategi 2019 torsdag den 16. januar.
På mødet, der blev indledt af borgmester Helle Adelborg, fremlagde to af kommunens byplanlæggere hovedpunkterne i det udkast til planstrategi, der lige nu er i offentlig høring. Planstrategi 2019 har fem fokusområder, der understøtter FN's Verdensmål.
  • Omsorg, sundhed og fællesskab
  • Robust, grøn og bæredygtig by
  • Boliger for livet
  • Vækst- og Erhvervsstrategi
  • Effektiv og sikker trafik

Efter oplæg om planstrategien og en session, hvor der var mulighed for at stille spørgsmål til et eller flere af de fem emner, gav borgermødet mulighed for en debat i plenum. Her blev der bl.a. stillet spørgsmål om havnen, boliger til fremtiden, støjdæmpning, grønne områder, træer, sundhed, byfortætning langs Hvidovrevej og Gl. Køge Landevej, trafikken til og fra Holmene, seniorboliger.
De borgerinput, der kom på mødet, er noteret og bliver taget med i den videre proces. Hvis du vil have dit synspunkt med, kan du fortsat sende dit høringssvar til planstrategien. Det gør du på mail til plan@hvidovre.dk til og med den 1. marts 2020.
I høringssvaret kan du skrive, hvad du lægger vægt på, og hvad du synes, der er vigtigt fx at bevare og/eller forandre i vores by. Du kan også sende os et høringssvar, hvis du synes, der er noget, vi har glemt i planstrategien. Når kommunens planstrategi er vedtaget politisk, skal der udarbejdes en Kommuneplan.

Læs planstrategien