Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside. Hvis du ikke siger "nej tak til cookies", antager vi, at du accepterer vores cookie politik. "Se vores cookiepolitik.".

Accepter cookies

 

Folkeoplysningsudvalget

Folkeoplysningsudvalget er et organ der bl.a. tager stilling til godkendelse af nye foreninger, og arbejder for at skabe de bedste vilkår for foreningslivet og voksenundervisningen.

Udvalget fastlægger principper indenfor rammerne af folkeoplysningsloven. De tager stilling til, om foreninger og aftenskoler er berettigede til tilskud.
Folkeoplysningsudvalget beslutter, hvordan kommunens tilskud til det folkeoplysende arbejde skal fordeles.

Udvalgets medlemmer

Kommunalbestyrelsen

Yasir Iqbal (A) (fraværende på billedet)

Arne Bech (H) (bagerst nr. 1 fra venstre)

Maria Staghøj Durhuus (A) (fraværende på billedet)

René Langhorn (O) (bagerst nr. 5 fra venstre)

Den folkeoplysende voksenundervisning

Laila Munk AOF (forrest nr. 2 fra venstre)

Kim Helmersen AOF (fraværende på billedet - Suppleant Tina Nordahl forrest nr. 6 fra venstre)

Ole Bested AOF (bagerst nr. 7 fra venstre)

Susanne Wad Leth FORA (forrest nr. 4 fra venstre)

Det frie folkeoplysende foreningsarbejde

Erik Petersen HIF - Fodbold (bagerst nr. 5 fra venstre)

John Berling HB 2000 (forrest nr. 1 fra venstre)

Gerhard Grubb Waaentz Rosenhøj Boldklub (bagerst nr. 3 fra venstre)

Martin Lewinsky FDF Hvidovre (bagerst nr. 2 fra venstre)

Finn Blohm repræsentant for handicapområdet (handicapforeninger; Hak Handicap og Hvidovre Boldklub) (fraværende på billedet)

Tilforordnede uden stemmeret

Connie Wilhjelm AOF (bagerst nr. 4 fra venstre)

Lise Fejerskov Sørensen De grønne pigespejder, Eriksminde Gruppe (forrest nr. 3 fra venstre)

Sara Benzon Ungdomsskolebestyrelsen (forrest nr. 5 fra venstre)

Udvalgets sammensætning

Folkeoplysningsudvalget består af 13 medlemmer. 4 af disse medlemmer er fra kommunalbestyrelsen, 4 kommer fra kommunens oplysningsforbund og foreninger der vedrører voksenundervisning, 4 medlemmer kommer fra kommunens foreningsliv og 1 medlem er valgt efter indstilling fra de lokale handicapforeninger og repræsentere disses interesser overfor udvalget.

Ydermere er der 2 repræsentanter for ledere, lærere og medarbejdere som deltager i Folkeoplysningsudvalgets møder uden stemmeret, og 1 repræsentant fra Ungdomsskolebestyrelsen.

Alle medlemmer og tilforordnede har en suppleant.

 

Læs referater fra udvalgets møder her

Folkeoplysningsudvalgets mødekalender for 2019

 

  1. Torsdag d. 07/02
  2. Torsdag d. 25/04
  3. Torsdag d. 06/06
  4. Torsdag d. 15/08
  5. Torsdag d. 10/10
  6. Torsdag d. 05/12