Hvidovre Kommunes byvåben
Kontakt os  Akut hjælp  Kommunens hjemmesider  Om hjemmesiden  Presse  A-Å  Oversigt
 

  
  
  
  
  
  

> Det politiske liv> Dagsordener og referater> Kommunalbestyrelsen Udskriv side

 

Dagsordener og referater for Kommunalbestyrelsen 2010

Se referater fra     2007, 2008, 2009         Relevante links            Lukkede møder


 

Dagsorden til Kommunalbestyrelsens møde den 7. september 2010

Referat fra Kommunalbestyrelsens møde den 31. august 2010

Referat fra Kommunalbestyrelsens møde d. 22. juni 2010
- Lydfiler fra mødet den 22. juni 2010

Referat fra Kommunalbestyrelsens møde d. 25. maj 2010
- Lydfiler fra mødet den 25. maj 2010

Referat fra Kommunalbestyrelsens møde den 27. april 2010
- Lydfiler fra mødet den 27. april 2010

Referat fra Kommunalbestyrelsens møde den 23. marts 2010
- Lydfiler fra mødet den 23. marts 2010
  
 

 

Dokument: Referat
Dato: 27. Oktober 2009
Kommentar:

Pkt.nr. 4 Kvoter for anvendelse af svinekød i institutioner mv.

701502

 

 

Indstilling:

Gruppe O ønsker at ovenstående forslag behandles på kommunalbestyrelsens møde.

 

 

Politisk beslutning:

 

 

Kommunalbestyrelsens møde 27. oktober 2009 Punkt 4:

For gruppe O´s forslag: Gruppe O. Imod øvrige.

 

Sagsfremstilling:

Der indføres en kvote for, hvor stor en andel svinekød som minimum skal indgå med i menuen ved måltider hvor kød naturligt indgår, i institutioner, ældreboliger o.lign., hvor kommunen serverer for borgere. Kvoten for svinekød skal udgøre 20 % og skal realiseres således at i madtilbud, hvor der kun tilbydes én menu ad gangen, f.eks. at der serveres et dagligt frokostmåltid, skal svinekød indgå i menuen mindst 20 % af dagene. Består serveringen af en buffet, smørrebrød eller sandwich, skal svinekød ligeledes indgå med en minimumsandel på 20 % af den tilbudte kost. Der skal fortsat tages fornødent hensyn til borgere der af helbredsårsager skal have særlig kost.

 

 

Begrundelse:

 

Dansk Folkeparti finder det nødvendigt at indføre en minimumskvote for svinekød, når kommunen serverer for borgerne. Dansk Folkeparti foreslår at kvoten skal være på 20 %, men er villig til at diskutere en højere andel, hvis Kommunalbestyrelsen måtte ønske dette.

 

Baggrunden er, at Danmark gennem de seneste årtier har oplevet en stor indvandring fra lande, hvor svinekød er bandlyst som en del af kosten. Mange af disse indvandrere har efter deres indvandring til Danmark valgt at holde fast ved forkastelsen af svinekød som levnedsmiddel.

 

Svinekød indgår med en væsentlig andel i dansk madkultur. Dansk Folkeparti ønsker at dette kulturtræk fastholdes, men vi frygter at man i mange offentlige institutioner, af misforstået hensyn til borgere med indvandrerbaggrund, bevidst fravælger at servere svinekød.

 

Dansk Folkeparti ønsker at holde dansk kultur, herunder madkultur, i hævd. Vi foreslår derfor at der indføres en minimumskvote for svinekød, således at det er hævet over enhver tvivl og diskussion, at der som noget naturligt serveres svinekød i alle Hvidovre Kommunes institutioner.

 

 

Økonomiske konsekvenser:

-

 

Personalemæssige konsekvenser:

-

 

Sundhedsmæssige konsekvenser:

-

 

Miljømæssige konsekvenser:

-

 

Andre konsekvenser:

-

 

Bilag:

-

 

 

______________________________________________________________________________

 

 

 

Årets møder i Kommunalbestyrelsen i 2010

25. januar (mandag), øvrige mødedage er tirsdage: 23. februar, 23. marts, 27. april, 25. maj, 22. juni, 31. august, 07. september, 28. september, 05. oktober, 26. oktober, 23. november, 14. december

 

Spørgetid til kommunalbestyrelsesmøder
 


Kommunalbestyrelsens møde den 31. august 2010 

 


 

                                              Kontakt redaktionen: Borgmesterkontoret   Opdateret d. 03-09-2010Til top
HVIDOVRE KOMMUNE, RÅDHUSET, HVIDOVREVEJ 278, 2650 HVIDOVRE - Tlf.: 3639 3639   E-mail: